Su Tesisatı Döşemesi

İstanbul Su Tesisatı Döşemesi

Tesisatlar alt yapı için oldukça önemli sistemlerdir. Bu sistemler düzgün yerleştirilmediği takdirde ileride birçok sıkıntıya yol açabilir. Eğer tesisatınızın eski ya da sorunlu olduğunu düşünüyorsanız; mutlaka bakımdan geçirmeniz gerekiyor. Bu nedenle su kaçağı tespiti oldukça mühim bir adım olarak önümüze çıkıyor. Tesisatlar birkaç şekilde yerleştirilmektedir. Bunlardan bir kaçını ileride sorun yaşamamanız için sizlere açıklayacağız.

Soğuk Su Tesisatı:

  • Çelik borulu tesisat: Soğuk su tesisatı, öncelikli olarak çelik boruların döşenmesi ile başlamaktadır. Öncelikle boruların yerleşeceği alan kontrol edilmeli, ona göre de bor kestirilmelidir. Daha sonra boruların çapına uygun olarak pafta lokmaları takılmalıdır. Bu adımlar gerçekleştirildikten sonra boruların tüm çevresi ve boruda açılan diş sızdırmaz malzemelerle kaplanmalıdır. Bu malzeme genellikle teflon olarak belirlense de kimi zamanlar keten de kullanılabilir.
  • Plastik borulu tesisat: Bu tesisat genellikle temiz su tesisatı için kullanılan termo özelliği taşımaktadır. Borular önce ısıtılır sonra da boyutlarına göre kesilir.

Sıcak Su Tesisatı:

  • Çelik borulu tesisat: Soğuk su tesisatı döşenirken ki gibi aynı adımlar izlenerek döşenmelidir.
  • Bakır borulu tesisat: Bu genellikle şofben, ısı tesisatı, kombi, ev klimaları, güneş enerji sistemleri, doğal gaz tesisatı ve yerden ısıtma sistemleri döşenirken kullanılmaktadır. Geniş bir kullanım alanı olan bakır borular, oldukça kalitelidir ve sık sık tercih edilir. Öte yandan yüksek sıcaklık olacaksa bu borular alüminyum folyo ile kaplanmalıdır.
  • Islak mekan tesisatı: Banyo, tuvalet ve mutfak gibi ev alanları ıslak zemin olarak adlandırılmaktadır. Bu ıslak olan zeminlere daha büyük bir dikkatle su tesisatı döşemesi gerekmektedir.

Su Kaçağına Dikkat

Yukarıda belirtilen tüm su tesisat döşemeleri mutlaka dikkatlice yapılmalıdır. Alanında usta olmayan firmaların yapacağı tesisat sistemleri kısa sürede sorun çıkaracaktır. Böyle durumlarda su kaçağı tespiti yapmak da önemlidir. Bunun için firmamızdan yardım talep edebilirsiniz. Her türlü su tesisat sorunları için 7 gün 24 saat yardımcı olabilmekteyiz. Firmamız müşteri memnuniyetine dayalı ilkeleri ile her zaman yanınızda! Unutmayın su sağlıktır.