Su Tesisatı Nedir?

SU TESİSATI NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Miladi takvimin başlangıç zamanlarında,Romalılar su borularıyla kente su getirmeyi başarmışlardı.Bu suların düzenli bir biçimde boşalmasını sağlamak için çeşmeler yaptılar.Çeşmeler,borunun içine yerleştirilen daire şeklinde bir parçanın hareket etmesi ile denetleniyordu.Dairesel parça boruyu diklemesine kesecek şekilde durduğunda,borudan su akması kesilirken,tersine açıldığında çeşmeden su akıyordu.Bu sistem 19.yüzyıla gelene kadar kullanıldı ve herkesin evlerine su tesisatı kurulmaya başlanarak suyun akış hızını arttırıldı.

Buna göre de şunu diyebiliriz ki bir kuyudan veya kaynaktan alınan suyun binaya temiz olarak ulaştırılmasını sağlarken,kullanılan pis suyun boşaltılmasını,dışarıya atılması için gereken boru hatlarına su tesisatı denir.Su tesisatı hem temiz hem de pis su tesisatlarının tamamını kapsamaktadır.

pvc borusu açma

Su Tesisatı

PEKİ BİZİM AÇIMIZDAN SU TESİSATI NEDİR?

Yaşam alanlarımız olan ev,işyeri,restoran,alışveriş merkezlerinin içerisinde bulunan lavabolar,banyo küvetleri,klozetler,giderler,musluklar ve duş tekneleri su tesisatının değişmez elemanlarıdır.Bu su tesisat elemanlarının kurulumundan sonra kontrolü sağlamak için muslukların içerisine contalar eklenir.

Aslında sık sık yaşanılan conta sorunları su tesisat sorunlarıdır.Klozet musluklarının çalışmaması, giderlerin suyu boşaltmaması,giderlerin tıkanması gibi su tesisatında sıkça görülen arızlardır. Su tesisat borularındaki su sızıntıları,lavabo ve klozetten gelen kötü koku günlük hayatımızda yaşadığımız su tesisat sorunlarıdır.

Su tesisatının kurulumu sırasında şebeke suyunun sıcaklığının 7 veya 12 derece arasında olması,suyun renksiz ve berrak olması,suyun kokusu ve sertliğinin derecesinin standartlara uygun olması bina içerinse bağlanacak suyun özellikleridir.

       SU TESİSATI BORULARI DÖŞENİRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

    Su tesisat boruları binalarımızın zemininde,duvar dipleri gömülüdür.Su tesisat borularının kurulum aşamasında iken erişebilirlik ilk önce olması gereken unsurdur.Nedeni ise su tesisatının çok sık kullanılmasından dolayı zamanla arızalarla karşılaşmasında onarılması ve değiştirilebilmesi için boruya rahatça ulaşabilmektir.Su tesisat boruları döşenirken,özellikle açıkta bırakılan boruların donmasını önlemek için boruları izole edilmesi önemli hususlardandır.

Şebeke suyunun basınçlı olması veya açılıp kapanmasının neden olduğu basınç dengesizliği yaparak diğer tesisat elemanlarına zorlamayla rahatsızlık yaratabilir. Suda bulunan havanın dışarıya rahatlıkla atılabilmesi içinde eğim sayaçtan yukarı doğru olmalıdır.Su tesisat borularını duvarlara sabitlemek için askı ve kelepçeler kullanılmalıdır ve bunlar borulara uygun malzemeden yapılmış ve uygun boyutta olmalıdır.Su tesisat borularının zarar görmemesi için borular macun ve köpüklerle doldurulmalıdır.

  Su tesisat hattı kurulum aşamasında iken pis suyun atılma şekli oldukça önemlidir.Sağlığımıza zarar veren pis suların şehir kanalizasyonuna atılması gerekmektedir.Pis suların kokusunun ve borularının böcekler ile temas etmemesine,su sızdırmaz olmasına ve boruların kaliteli olmasına çok dikkat edilmelidir. Pis su tesisatının kurulumuna ve bakımına çok dikkat edilmeli ihmal edilme halinde ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

su sızıntısı görüntüleme

Kameralı Su Kaçağı Tespiti

 UZUN ÖMÜRLÜ SU TESİSATI İÇİN NELER GEREKİR?

Bina kurulum aşamasında iken su tesisatının özenli ve dikkatli kurulması ileri de bir çok su tesisat sorunlarının yaşanmasını en aza indirecektir.TSE belgeli malzemeler kullanılmalı,yapılan işçilik ise profesyonel olmalıdır. Su tesisatı kurulum aşamasında iken dikkatsizce yapılan hatalar kalıcı problemlere yol açabilmektedir.

 Su tesisatında oluşan problemlerinin de onarım sırasında ciddi hasarlar almaktadır.Onarım işlerinin alanında uzman profesyonel firmalar tarafından yapılması su tesisat ömrünün uzatan başlıca etkenlerdendir.Gider borularına yabancı cisim atılmaması,giderlerdeki tıkanmalar için kimyasal kullanılmaması,su tesisatının değiştirilmemesi su tesisat hattının biraz daha ömrünü uzatmaktadır.

   Su tesisat problemleri sağlığımızı da oldukça kötü etkileyebilmektedir.Su tesisat hattınızda sorunun çözümü için profesyonel firmalardan yardım almanız sizin en az hasarla giderilmesine,su tesisat sorunlarının kesin çözümlere ulaştırmasına ve ayrıca zaman kazanmanıza neden olur. Binalarınız da bulunan su tesisat hatlarınızda su sızıntıları,tıkanma ve kırılma gibi durumlarda acilen yardım ve destek almalısınız.

Dilsizoglu tesisat firmamız profesyonel su tesisat sorunlarına çözüm uygulayan bir firmadır.Son teknolojik  cihazlar ve alanında profesyonel teknikerleri sayesinde su tesisat sorunları çözüme ulaştırarak su tesisat sorunlardından kurtarıyor. Dilsizoglu tesisat  su tesisat sorunlarına çözüm üreten firmamız ile firma arayışına bizimle son verebilirsiniz.İstanbul’un iki yakasına servis veren Dilsizoglu tesisat firmamız garantili ve kesin çözümlü hizmetleri ile müşteri memnuniyeti odaklı çalışmaktadır. Dilsizoglu tesisat firmamızı 7/24 arayarak yardım ve destek alabilir,randevu talep edebilirsiniz. Dilsizoglu tesisat firmamız akustik dinleme cihazı,pompa,kameralı görüntüleme cihazı ve termal kamera cihazı ile tespit ederek çözüme ulaştırmaktadır.

Siz değerli müşterilerimize verdiğimiz hizmetleri aşağıda sıralayabiliriz.

Su kaçağı tespiti

Kanal Açma

Lavabo Tıkanıklığı Açma

Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Daha detaylı bilgi almak isterseniz bizimle İletişime geçebilirsiniz.